Sdílet

Zpět

15. 11. 2016 16:09

JF2016 očima festivalových reportérů - Rozhovor s Jindřichem Žampou

Očima festivalových reportérů

"JSEM ČLOVĚK MNOHA TVÁŘÍ"

Sympatický moderátor, herec a dabér JINDŘICH ŽAMPA byl velmi ochotný a poskytl mi rozhovor. Dozvěděla jsem se od něj spoustu věcí o vesmíru, které mi doteď byly neznámé. Velmi se mu na Juniorfestu líbí a doufáme, že tak tomu bude i nadále.

Moderuješ pořad na DÉČKU o vesmíru. Je něco co tě na vesmíru fascinuje?

Odmalička mě zajímal, protože je to něco nepochopitelného. Nekonečný prostor, který téměř vůbec neznáme. Jenom představa toho nekonečna mě láká sama o sobě a nemůžu tomu uvěřit a ani si to představit. Jako dítě jsem si přál být kosmonautem, díky pořadu Teleskop se mi to skoro splnilo.

Myslíš si, že nejsme ve vesmíru sami? Věříš na nějaké nadpozemské civilizace a jak si je představuješ?

Myslím si, že toho známe o vesmíru opravdu málo, takže určitě tam někde život je. V jakékoliv formě, ne jak to známe z filmů. Je tu ale možnost, že se to nikdy nedozvíme. Nepředstavuji si je jako zelené tvory s tykadly, jak nám ukazují některé filmy. To mi přijde trochu přehnané. Třeba to jsou bakterie. Je to jedna velká záhada.

Myslíš, že žiješ nadpozemský život?

Jako, že si připadám jako mimozemšťan? Určitě žiju život plný nadpozemských věcí a překvapení, ale myslím si, že každý z nás by se měl jednou zamyslet nad tím, jak je život krásný a vlastní vinou si ho ničíme. Uteče velmi rychle.

Dovedl by sis sám sebe představit v roli kosmonauta?

Díky pořadu Teleskop jsem zjistil, že život kosmonauta je opravdu náročný. Nutnost je, aby člověk byl opravdu zdravý, protože ve vesmíru se svaly oslabují a tělo se gravitací ničí. Není to jenom o tom, že si někdo řekne, že poletí do vesmíru, jak si mnozí z nás představují. Kosmonauti pravidelně posilují a dlouhodobě se na svůj let připravují. Osobně bych to asi nezvládl.

Na jakou planetu by ses chtěl vydat?

Fascinuje mě Mars. Teď se o něm hodně mluví. Kdyby to šlo, tak bych na Mars odletěl. Rád bych se podíval na naší planetu z vesmíru. Často sleduji fotku, které jsou nafocené z nějaké družice. Je to nádhera. Myslím, že v budoucnosti můžeme očekávat letenky do vesmíru. Ovšem pokud vidíme, co se kolem nás děje, tak těžko říct, co můžeme čekat. Sám americký prezident nosí v kufříku tlačítko, které může ohrozit celou lidskou civilizaci. Atomová bomba může být spuštěna během sekundy.

Máš hodně dabingových zkušeností. Je nějaká, na kterou nemůžeš zapomenout?

Přeřeky mám hrozně rád. Super je, když dabuji animované postavičky, když musím měnit hlas. Právě teď běží v kinech nový animovaný film Trollové, to mě moc bavilo. Občas dabuji postavy, ve kterých se já sám vidím. Nejvíce mě baví, že jako herec, bych nikdy neměl možnost si v tolika filmech zahrát. U dabingu můžu být kýmkoliv. Od doktora po vraha. Můžu se přeměnit do spousty tváří. Dávám do toho kousek sebe.

Text a foto: Natálie Nová, festivalová reportérka