Sdílet

Zpět

13. 11. 2016 14:11

JF2016 očima festivalových reportérů - Rozhovor s Matyášem Valentou

Očima festivalových reportérů

Mám prostě štěstí na ty nejsympatičtější, nejusměvavější a nejzdvořilejší. Rozhovor jsem totiž vedla s Matyášem Valentou, mladým hercem a moderátorem. Otázky se vztahovaly k pořadu Dva3, který uvádí společně s dalšími dvěma moderátory, a také k elektronice obecně.

Co si nejčastěji vyhledáváš na počítači?

Pravděpodobně Facebook a YouTube, tam jsem často.A co si vyhledávám na Googlu, tak to nemám, co bych si vyhledával nejčastěji. Člověk se na většinu věcí podívá jen jednou.

Spoustu lidí říká – a já se k nim přidávám – že dnes už si děti neumějí hrát jinak, než za pomoci elektroniky. Co si o tom myslíš?

To záleží … Ona se ta elektronika hodně rozšiřuje. Už to neznamená jen sezení u počítače, tady je krásným příkladem hra Pokemon GO, což je hra, kde je rozšířená realita – v reálném světě vidíme pokémony, kteří nejsou reální – to lidi hodně žene ven. S touto hrou se nachodí třeba stovky kilometrů. Ale nemyslím si, že by elektronika byla to jediné, co děti zajímá, ale určitě je to velká část jejich zábavy. Nicméně to nepovažuji za nic špatného.

Jaké počítačové hry jsi nejčastěji hrával, když jsi byl malý?

No, když jsem byl úplně malý, tak to byly takové ty „polovýukové“ hry, už si ani nepamatuju, jak se to jmenovalo. Myslím, že to byl nějaký skřítek Hugo. Potom hry jako je Flatout, ale nejvíce se mi líbila Skyrim, kterou hraju do dneška. Počítačové hry jsou pro mě „srdcovka“ a skvělý relax.

Jaký díl Dva3 se ti nejvíce líbil, a proč?

No… to asi nedokážu takhle říct. Tam bylo spoustu super dílů. Asi bych nedokázal vybrat jen ten jeden nejlepší. Protože natočíme něco, co mi přijde absolutně skvělé – jako když jsme s dalšími moderátory měli díl na téma Harryho Pottera a měli jsme k dispozici kompletní kostýmy, a já jsem měl i ty jeho „brejličky“… Ale potom za měsíc natočíme zase něco nového, co mi přijde ještě lepší …

Na Juniorfestu jsi již poněkolikáté, čím si tě tento festival získal?

No, hlavně tím, že tady v České republice máme málo festivalů, které by byly zaměřené na dětské publikum. Protože právě co se filmů týče, tak odnože jako je dětský nebo animovaný film, anebo i ty videohry, jsou dost opomíjené. Myslím si, že čím více se budou lidé soustředit na tyhle filmové odnože, tak tím líp, protože je to hodně zajímavý filmový materiál. V budoucnu budeme chtít vědět, co se tvořilo v minulosti, a proto je třeba tyhle věci probírat a archivovat je. Proto mi dětské filmové festivaly přijdou skvělé. Není to jediný dětský festival, kterého jsem se kdy účastnil a chtěl bych tyto akce podporovat.

Barborka Nyklesová, festivalová reportérka

Foto: Barborka Nyklesová