Juniorfest 2022 zná vítězné snímky

Soutěžní kategorie festivalu mají své vítěze!

tým JUNIORFESTufestivalový tým

11. 11. 2022

Festivalovou klapku za nejlepší celovečerní animovaný film pro děti od 5 do 12 let věku dítěte udělila porota filmu:

YUKU A HIMALÁJSKÁ KVĚTINA

Režie: Arnaud Demuynck, Rémi Durin

Odůvodnění poroty:

Nádherná pohádka s pozitivním poselstvím. Ve filmu se dá vyzdvihnout krásný visuál, díky kterému je každý snímek jako samostatné umělecké dílo. Podmanivý příběh i senzační design spojený s vynikající animací a okouzlujícím hudebním doprovodem je gró tohoto filmu. Všechno to společně s neotřelým prolínáním 2D a 3D do sebe přirozeně zapadá a dělá z filmu vkusné, elegantní dílo pro dětské diváky. Pod pokrývkou dojemné cesty plné odvahy, odhodlání a přátelství se skrývá také obtížné téma smrti. Téma je podané chytrým a poetickým způsobem, aby se s ním dokázali sžít jak děti, tak dospělí. Přesto si film zachovává lehkou a zábavnou atmosféru od začátku až do konce. Toto vyvážené spojení abstraktních, uměleckých a technických prvků vyzdvihává už tak promyšlené dílo do jiných výšin. Díky tomu také získává první místo ve své kategorii.

Více o filmu: Yuku a himalájská květina - JUNIORFEST 2022

 

Festivalovou klapku za nejlepší hraný film pro děti od 5 do 11 let věku dítěte udělila porota filmu:

EVA A ADAM

Režie: Caroline Cowan

Odůvodnění poroty:

Když se do sebe lidé zamilují, málokdy to je jednoduché a přímočaré. Zvlášť když se to stane poprvé. Eva a Adam je příběh o pocitech a vztazích z trochu odlišného pohledu. Nejvíce jsme ocenili citlivost filmařů a jejich schopnost vyprávět příběh dětským pohledem. Dále chceme poukázat na chytré pojmutí genderových stereotypů. Ve filmech ani ve skutečnosti se ještě stále moc nesetkáváme s dívkami, co by hráli fotbal nebo půjčili svůj svetr klukovi, kterému je zima. V neposlední řadě nás zaujalo znázornění faktu, že děti jsou schopné řešit své problémy sami a přijít se správným rozhodnutím: převzít odpovědnost a omluvit se. Tento dojemný příběh o první lásce se může odehrávat kdykoli a kdekoliv. A přesně v tom spočívá největší síla tohoto filmu.

Více o filmu: Eva a Adam - JUNIORFEST 2022

 

Festivalovou klapku za nejlepší hraný film pro mladé publikum od 12 do 16 let věku dítěte udělila porota filmu:

TĚŽKÁ VOLBA

Režie: Jaak Kilmi

Odůvodnění poroty:

Těžká volba je film, který vás zasáhne. Vypráví neobyčejný příběh, který se v jádru týká dětí všude po celém světě. Tento film vás donutí stanout tváří v tvář svým morálním zásadám. Co uděláte, když je někdo v nesnázích, ale když mu pomůžete, dostanete se do potíží vy? Film ukazuje, jak se obyčejná náhoda může rychle změnit v nekontrolovatelnou situaci a neetické sobecké chování. Diváci se musejí zeptat sami sebe, jak by se v takové situaci zachovali. Jde především o věrnost, zastrašování a strach čelit následkům. Ve světle stále probíhajících bojů na Ukrajině film hájí názor, že nikdo není nevinný, ani děti. S bohatým vypůjčením pohádkových prvků nám film předává morální učení. I v neobvyklých situacích jsme zodpovědní za svá rozhodnutí

Více o filmu: Těžká volba - JUNIORFEST 2022

 

 

Nahoru