Nový programový ředitel Mikołaj Góralik

Letošní 16. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mladé publikum Juniorfest čekají personální změny. Novým programovým ředitelem se stává Mikołaj Góralik, který dosud působil mimo jiné jako projektový manažer streamovacího portálu Dafilms Junior.

tým JUNIORFESTufestivalový tým

5. 5. 2023

Polský filmový vědec, který žije v České republice, hodlá pokračovat ve směru, kterým se festival v posledních letech vyvíjel. Nejdůležitějšími body programu budou nadále tři soutěžní sekce, ale Juniorfest se už tradičně zaměřuje i na další doprovodné akce, včetně ukázek seriálů a televizní tvorby pro děti a mládež a programu pro filmové profesionály. Dosavadní programová ředitelka Barbora Kyas bude i nadále podporovat festival ve funkci dramaturgické poradkyně pro soutěžní sekce.

Velmi mě potěšilo, že mi festivalový tým svěřil přípravu letošního programu. Juniorfestu jsem se zúčastnil poprvé v roce 2021 jako člen poroty a velmi se mi líbil dramaturgický koncept filmových projekcí v pěti různých městech,” říká Mikołaj Góralik. I v době protipandemických opatření se festival snažil oslovit co nejvíce diváků a zprostředkovat jim zážitek společného sledování filmů a diskuze o nich. „Proto jsem rád v posledních letech podporoval další rozšiřování festivalu do online prostoru a jako vedoucí dětské sekce portálu Dafilms jsem spolupracoval s Barborou Kyas na online části festivalu. Nyní se těším na změnu a setkání s mladými diváky v kinech,” zdůrazňuje nový programový ředitel.

Nyní nový programový tým, který kromě dvou zmíněných dramaturgů tvoří také programová koordinátorka Kateřina Malíková, pracuje nad přípravou letošního ročníku a vybírá filmy pro věkové kategorie od 5 do 16 let. Filmové přihlášky je možné podávat pomocí platformy FilmFreeway do 31. srpna 2023. Programovou nabídkou pořadatelé chtějí oslovit nejen dětského diváka a školy, ale také širokou veřejnost se zájmem o současné trendy ve filmové tvorbě pro děti a mládež. „V České republice vzniká řada zajímavých iniciativ věnovaných zejména filmové výchově, které jsem měl v posledních letech možnost poznat. Doufám, že se nám podaří navázat zajímavé spolupráce a přál bych si aby se Juniorfest vyvíjel i v tomto směru. Rád bych připravil program, který bude propojovat filmové profesionály z Česka a zahraničí.” říká Góralik. Předchozí ročník ukázal, že filmové hvězdy a filmové delegace jsou velkou přidanou hodnou, která přitahuje diváky do kin a mladí diváci se chtějí o zhlédnutém filmu během festivalu dozvědět co nejvíce. „Myslím, že to platí obzvlášť u filmů na složitější témata, kterým se náš festival nebrání. Z mých zkušeností vím, že nesmíme podceňovat mladé publikum, které samo často vyhledává ambicióznější obsah. Oslovili jsme už členy poroty a doufám, že brzy budeme moci ohlásit první hosty. Ostatně festival může být také skvělou destinací pro filmovou turistiku, což jsem měl šanci objevit sám, když jsem poprvé navštívil všechna festivalová místa v plzeňském kraji.“ - prozrazuje Mikołaj Góralik.


Juniorfest letos proběhne od 3. do 8. listopadu. Pro další novinky sledujte náš InstagramFacebook.

Nahoru