Rozhovor s Matyášem Valentou o letošním programu

Matyáš Valenta se stal významnou posilou programového oddělení

Michal ŠašekVýběr retrospektivních filmů

24. 10. 2019

Matyáši, pamatuješ si tvoji první účast na Juniorfestu? Kdy to bylo?

Poprvé jsem se Juniorfestu účastnil při jeho vůbec prvním ročníku v Horšovském Týně v roce 2008. Moderoval jsem tam tenkrát úvodní večer. To mi vydrželo až do teď. 

Vnímáš jeho vývoj?
V jeho začátcích jsem moc nevnímal jeho fungování, ale s přibývajícími léty jsem začal jeho vývoj sledovat. O to jsem radši, že se na něm můžu podílet i z dramaturgické stránky.

Překvapila Tě v něčem filmová nabídka pro dětské publikum a jaké filmy doporučuješ?

Letošní výběr filmů má několik opravdu zajímavých titulů. Kdybych měl vyjmenovat pár příkladů, zaujal mě například film Krtkův úspěšný výkop, který svým výtvarným stylem připomíná britskou tradici animovaných filmů studia Aardman. Navíc je plný typicky britského humoru. Mimo animované filmy ale máme i hodně teenagerských filmů, tam mě překvapil skvěle napsaný film Příběh dokonalého chlapce s úžasným dětským hercem Milesem Brownem v hlavní roli. Miles je překvapující a využívá své zkušenosti s rychle odsýpajícím textem plným typicky amerického sitcomového sarkastického humoru.
Mým absolutním favoritem je ale film Naivní mladé srdce, který si vzal na svá bedra úkol odvyprávět příběh mladých lidí, kteří se pustí cestou, před kterou nás rodiče všechny varovali. Je to film ve své podstatě depresivní, ale vyprávěný s neobyčejnou empatií k chybujícím hlavním postavám. 

Budeme Tě moci někde potkat během festivalu?
Festivalu se určitě budu účastnit, takže určitě ano. Budu moderovat s Naomi Adachi nejen zahajovací a zakončovací večer, ale i vybrané projekce v domažlickém kině Čakan.

 

Nahoru